ژن سفر دوستی

آیا درباره ی ژن سفر دوستی شنیده اید؟

نوشته شده برای at 2:35 ب.ظ
7347 0

آیا درباره ی ژن سفر دوستی شنیده اید؟

همه ی ما در زندگیمان افرادی را می شناسیم که گاهی به طور ناگهانی و بدون برنامه ریزی به مسافرت می روند. آن ها خیلی زود از یکنواختی زندگی و کار و تحصیل خسته می شوند. میل به گشت و گذار و آشنایی با مکان های مختلف دنیا در آن ها از سایر مردم بیشتر است. به عبارتی این افراد دارای ژن سفر دوستی هستند.

اما از نظر علمی به چه دلیل تمایل به سفر کردن در برخی از افراد بیشتر از بقیه است؟

این ویژگی ها اکتسابی نیستند. بلکه کاملا ذاتی بوده و به ژنتیک منحصر به فرد افراد بستگی دارد.

با تک بلیط همراه شوید تا درباره ی ژنتیک بدن خود بیشتر بدانید و در نهایت خود را بهتر بشناسید.

 

علاقه به سفر

 

تنوع طلبی در زندگی:

برخی از افراد پویایی و جنب و جوش سفر کردن را ندارند. آن ها غالبا علاقمند به ماندن در شهر، دفتر کار و یا خانه خود هستند و کمتر پیش می آید که اقدام به برنامه ریزی برای سفر کنند، چرا که علاقه و انگیزه گشت و گذار در محیط های جدید را ندارند.

در مقابل این افراد، در همه جای دنیا افرادی هستند که همیشه برای سفر کردن آماده اند و همواره به دنبال مقصدی برای سفر هستند. افراد خستگی ناپذیری که زندگی بدون سفرهای پی در پی برایشان تکراری و کسل کننده است.

میل به گشت و گذار و آشنایی با مکان های مختلف دنیا در این افراد از سایر مردم بیشتر است.

فرقی نمی کند که در وسط جنگل باشند یا در دل کویر. آن ها در هر کجای جهان عاشق ماجراجویی اند. از آثار باستانی دیدن می کنند، صنایع دستی و سوغات هر مکان را به عنوان یادگاری خریداری می کنند و همواره در پی کشف ناشناخته ها و یافتن مکان های جدید هستند.

ریسک پذیری، پر انرژی بودن، گردش دوستی و تنوع طلبی از خصوصیات بارز این افراد است.

 

ژن علاقمندی به سفر

 

سفر دوستی:

بهتر است بدانید که عاشقان سفر لزوما افراد ثروتمندی نیستند که فقط به سفر های پر هزینه بروند، بلکه این افراد حتی با پول اندکی هم که دارند، به سفر ارزان می روند، در دل جنگل اقامت می کنند تا تجربیات تازه کسب کنند.

بنابر عقیده ی این افراد، سفر های بدون برنامه و از پیش برنامه ریزی نشده هیجان انگیزتر هستند.

آن ها معتقدند که حتی در سفرهای یک روزه هم می توان، برای 24 ساعت از زندگی شهری و دغدغه های آن رها شد و از نزدیک با فرهنگ های مختلف مردم سایر نقاط جهان آشنا شد.

در گذشته به این افراد لقب ” سفر دوستی ” نسبت می دادند. امروزه با پیشرفت علم می دانیم که میل ذاتی افراد به سفر، مانند سایر ویژگی های خلق و خویی افراد، متاثر از ژن آن هاست.

دانشمندان ثابت کرده اند که این خصیصه قبل از این که افراد سفر اول خود را تجربه کرده باشند، در DNA  آن ها نقش می بندد. به عبارتی این افراد دارای ژن سفر دوستی هستند.

 

ژن گردش دوستی

 

آشنایی با ژن DRD4:

در ذات هر انسان و شبکه سلول‌های مغزی‌ او، ژنی وجود دارد که در منش فکری‌ و عادت های افراد تأثیر دارد.

این ژن DRD4 نام دارد و در افرادی که زندگی اجتماعی فعالی دارند، وجود دارد. این ژن علاوه بر ژن سفر دوستی، به عنوان ژن آزاده خواهی نیز شناخته می شود.

ژن DRD4، گیرنده دوپامین D4 ‌را می‌سازد. از نظر عصب ‌شناسان، دوپامین یکی از گیراترین ناقل‌های شیمیایی مغز است و در اغلب مشکلات روانشناسی و عصبی مثل اختلال دوقطبی، شیزوفرنی، اختلالات وسواسی جبری و پارکینسون مؤثر است.

 

DRD4-7R

 

DRD4-7R، ژن سفر دوستی:

علاقمندی ذاتی افراد به گردشگری از لحاظ ژنتیکی مربوط به ژن DRD4 است که با انتقال‌دهنده عصبی دوپامین مغز ارتباط تنگاتنگی دارد.

واریانت ۷R ژن DRD4، در گرایش افراد به سفر مؤثر است.

از نظر علم ژنتیک، این ژن بسیار نادر و کمیاب است. طبق تحقیقات آماری ای که دانشمندان ژنتیک انجام داده اند، تنها ۲۰ درصد از مردم جهان این ژن را در بدن خود دارند.

بابراین DRD4-7R در نقاطی از جهان که مردم آن جا اشتیاق زیادی به سفر کردن دارند، شایع تر است.

 

DRD4

 

نگاهی به مطالعات دانشمندان در حوزه ی ژنتیک سفر دوستی:

دانشمندان مختلفی در سراسر جهان درباره ی ژن سفر دوستی به تحقیق و بررسی پرداخته اند و هر کدام نتایجی گرفته اند. این تحلیل ها غالبا کامل کننده ی یکدیگر اند و در نهایت به یک نتیجه واحد می رسند.

شانشِنگ چِن:

هزاران سال پیش در آفریقا، مردم مسافت‌های طولانی‌ ای را برای خروج از آفریقا و مهاجرت به نقاط دیگر پیمودند.

بنا برعقیده ی شانشِنگ چِن در سال 1999 تمدن‌هایی که مسافت بیشتری از آفریقا دور شده‌اند، کنجکاوی و بی‌قراری بیشتری نسبت با سایرین داشتند، پس بیش‌تر از افراد دیگر حامل ژن تغییرپذیر DRD4-7R بوده اند.

 

ژن سفر دوستی DRD4

 

دیوید دابز:

دیوید دابز از نشنال ژئوگرافی در این باره مطالعات دیگری انجام داد. وی نیز این باورها را تایید ‌کرد. فقط ارتباط آن با کنجکاوی و بی‌قراری را قبول نداشت و به جای آن اشتیاق به سفر را بدان مربوط می‌دانست.

مطابق با تحقیقات دابز، ژن DRD4-7R ، در افراد ریسک‌پذیر بیشتر است. به همین خاطر این افراد به دنبال بازدید از مکان ها، ایده‌ها، غذاها و روابط جدید، هستند. آن ها بسیار پر تحرک، پر انرژی و ماجراجو بوده و عاشق تغییر هستند.

بنابر گفته ها‌ی چِن و دابز، ژن  DRD4-7Rدر طول زمان با مهاجرت بشر ارتباط تنگاتنگی دارد. یعنی افرادی که سابقه‌ی مهاجرت و جابه‌جایی زیادی داشته اند، نسبت به افرادی که بیش‌تر دوران زندگی خود را در یک مکان بوده اند، ژن  DRD4-7Rقوی تری دارند.

کِنِث کید:

دابز 10 سال بعد با انجام مطالعه‌ای آماری به این نتیجه رسید که ژن ۷R در ترکیب با نوع ثانویه‌ی ژنتیکی(R2)، بیش‌تر در جمعیتی دیده می‌شود که اجداد آن‌ها بعد از خروج از آفریقا به مسافت‌های دورتری مهاجرت کرده اند. کِنِث کید اظهار کرد که دلیلی برای شک به ژن سفر دوستی وجود دارد.

کید به صورت پیچیده تری چنین بیان می کند:

ژنتیک به آن شکل عمل نمی‌کند، نمی‌توان به راحتی چیز پیچیده‌ای مثل کاوشگری انسان را فقط به یک ژن نسبت داد.

 

DRD4-7R ژن

 

جیم نونان:

دابز با یکی از ژن شناس‌های حرفه‌ای به نام جیم نونان مشورت کرد. دابز، گفته‌ی نونان را در چگونگی توانایی انسان در کاوشگری بررسی کرد. از نظر وی این موضوع مربوط به عملکرد دو سیستم می‌شود:

  • اندام های بدن
  • مغز

طبق نظر نونان انسان از نظر اندام های بدن و مغز با یکدیگر متفاوت اند. از این رو ویژگی های رفتاری مختلفی هم دارند.

از نظر دابز، وجه تمایز انسان و میمون ها (نخستین اجداد انسان ها) اندام ها و مغز‌ انسان ها است. مثلا مغز هوشمند انسان خیلی آرام رشد می‌کند و بزرگ‌تر از میمون‌ها است. دست و پا و لگن انسان به گونه ای است که راه رفتن در مسافت‌های طولانی را برای او ممکن می سازد.

این تفاوت‌ ها سبب می شوند که انسان ها در مسافت های طولانی راحتتر سفر کنند.

صرف نظر از تفاوت‌های ظاهری در آناتومی بدن انسان با حیوان، آرایش ژنتیکی‌ بدن انسان تقریبا مشابه میمون‌ها است.

دابز خاطر نشان می‌کند که این تفاوت‌ها از واگرایی در نشانه‌های بازخورد نشأت می گیرد و از طریق ژن‌های تکاملی مخابره می‌شوند.

گَرِت لوپورتو:

گَرِت لوپورتو بیان می کند که ژن تغییر پذیر DRD4-7r تعداد بسیار زیادی از صفات شخصیتی مثبت و اکتشافی به همراه دارد و می‌تواند با رفتار عمومی نئاندرتالیک (Neanderthalic) مرتبط باشد.

به گفته‌ی لوپورتو، حاملان این ژن از نظر اخلاقی به شدت مدبر، پیشگام و خلاق هستند و به سفر بسیار علاقمند اند. این افراد غیر قابل کنترل اند.

 

علاقه به کوه نوردی

 

حال بدانیم که چرا تمایل به سفر کردن در برخی از افراد بیشتر از بقیه است؟

مطابق با این موضوع، با توجه به ژنتیک تکاملی، افرادی که ژن R7 را دارند، در مقایسه با کسانی که ژن عادی DRD4 را دارند، از لحاظ برنامه زمانی تقریبا با هم متفاوت هستند. این تفاوت‌ها باعث به وجود آمدن تفاوت‌های کوچکی در ترکیب اندام و مغز می‌شود که باعث تمایل به مسافرت و گشت و گذار بیش‌تر در انسان می شود.

 

سفر دوستی

 

و در نهایت:

بنابر مواردی که گفته شد، عده ای از افراد اهل گشت و گذار و سفر هستند. آن ها از سفر کردن به نقاط مختلف سیر نمی شوند. این ویژگی اکتسابی نیست و برگرفته از ژنتیک آن ها است.

در صورتی که قصد ترک کار و سفر کردن دارید، بهتر است صبر کنید و با احتیاط و عاقلانه عمل کنید.

 

علاقه به گردش

آیلین فرزدقی

من آیلین فرزدقی هستم علاقمند به تفریح و ماجراجویی، دوست دارم تجربیاتم رو اینجا برای شما بنویسم

نوشته مرتبط

دبی

دبی، سفرنامه دبی

منتشر شده توسط - اکتبر 17, 2018 0
همسفر من باشید این بار در دبی قبلا(سفرنامه های قبلی س مقدسی را در اینجا بخوانید) هم در سفر ها…

1 دیدگاه موجود است

  1. بازتاب: درباره ی شخصیت شناسی سفر (Travel Personality) چه می دانید؟ | تک بلیط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *