گردشگری سلامت

پزشکی بدون مرز با گردشگری سلامت

5183 0

پزشکی بدون مرز با گردشگری سلامت:     

گردشگری سومین صنعت بزرگ جهان است و برای کسب درآمد ارزی هر کشور بسیار با ارزش است. گردشگری سلامت یکی از مهمترین شاخه های گردشگری است.

در سال های اخیر، صنعت گردشگری پیشرفت های چشمگیری داشته است و از حالت عمومی خارج شده و به شاخه‌های مختلفی تقسیم شده است.

هر کشور بر مبنای سیاست ها و موقعیتی که دارد هر کدام از این شاخه ها را انتخاب می کند. هدف گردشگر از گردشگری مبنای این تقسیم‌بندی است.

گروه تک بلیط پس از معرفی شاخه های گردشگری به معرفی جامع گردشگری سلامت (مدیکال توریسم) می پردازد. با ما همراه باشید.

 

درمان بیماری در کشور دیگر

 

شاخه های گردشگری:

 • گردشگری مذهبی
 • گردشگری ماجراجویانه
 • گردشگری فرهنگی
 • گردشگری ورزشی
 • گردشگری میراث
 • گردشگری تاریخی
 • گردشگری تفریحی
 • گردشگری تجاری
 • گردشگری سلامت

گردشگری درمانی

 

گردشگری سلامت مطابق با تعریف سازمان جهانی گردشگری:                  

مردم در سراسر جهان برای بهبود یا افزایش روحیه و سلامتی خود، به مکانی خارج از محل سکونت خود (اعم از شهر یا کشوری دیگر) سفر می کنند تا از خدمات ، درمان، پیشگیری و زیبایی کشور مقصد استفاده کنند.

گاهی مشاهده می شود که افراد با هدفی به جز بهره مندی از امکانات پزشکی، صرفا برای بهره گیری از منابع طبیعی مثل آب‌های معدنی و آب و هوا نیز اقدام به سفر می کنند تا از امکانات طبیعی سایر مناطق نیز بهره ببرند. همچنین برخی افراد فقط برای استفاده از تسهیلات برای گذران دوران پس از درمان به سایر نقاط جهان سفر می کنند.

بنابراین، افرادی که با هدف برخورداری از هرگونه خدمات سلامت به سایر مناطق (البته در صورتی که بیش از ۲۴ ساعت با محل زندگی شان فاصله داشته باشد) سفر می‌کنند، در زمره گردشگران سلامت قرار می گیرند.

 

 

توریسم سلامت

 

پزشکی بدون محدودیت:

به گفته کارشناسان گردشگری، امروزه حدود 50 درصد بیماران (چه برای درمان چه برای عمل های جراحی زیبایی) ، به شهر یا کشوری به غیر از محل سکونتشان سفر می کنند.

خدمات ارائه شده در توریسم سلامت، به انتخاب گردشگر بستگی دارد. به طوری که امکان ارائه ساده ترین خدمات تا عمل جراحی‌های پیشرفته و یا جراحی‌های زیبایی بدون محدودیت وجود دارد.

 

مدیکال توریسم

 

چرا گردشگری سلامت؟

مردم جهان به دلایل زیر  تمایل به توریسم درمانی دارند :

قیمت و هزینه های درمان:

قیمت و هزینه های درمان در نقاط مختلف جهان متفاوت است. به همین دلیل مردم به دنبال کشورهایی هستند که هزینه های درمان کمتری از بیماران دریافت می کنند. به عنوان مثال آمریکا بیشترین هزینه درمانی را نسبت به سایر کشورها دارد.  بنابراین مهمترین دلیل سفرهای پزشکی مردم آمریکا،  مناسب تر بودن هزینه های درمان در سایر کشورها نسبت به آمریکا می باشد.

سرعت و زمان انتظار:

یکی از مهمترین عوامل سرعت و زمان انتظار عمل می باشد. به عنوان مثال زمان انتظار برای عمل جراحی مفصل ران در کانادا، ۲۶ هفته است، یعنی بیمار برای انجام این عمل باید ۲۶ هفته در نوبت باشد و انتظار بکشد. در حالی که این انتظار ممکن است برای بیماران بد حال امکان پذیر نباشد و سلامتی آنان را به خطر بیندازد. در صورتی که همین عمل در سایر کشورها در عرض چند روز پس از پذیرش بیمار و در چند روز انجام می شود.

بالا بودن کیفیت خدمات:

برخی از کشورها کلینیک ها و بیمارستان‌های مجهز و با کیفیتی دارند و از تجهیزات و تکنولوژی های روز بهره می برند. آن ها بهترین خدمات را به بیماران عرضه می کنند، بنابراین بیماران را از سایر نقاط جهان جذب خود می کنند.

بهره مندی از پزشکان صاحب نام و برجسته دنیا:

هر کدام از بهترین و مشهورترین پزشکان و جراحان دنیا ( با هر تخصصی ) در گوشه ای از جهان طبابت می کنند. در صورتی که بیماران مشکل خاصی داشته باشند و نیاز به تبحر بهترین پزشکان را داشته باشند، می توانند با سفر به کشور مورد نظر از علم و تخصص بهترین پزشکان بهره ببرند.

توریسم درمانی

گردشگری سلامت در جهان:

گردشگری سلامت در ایران:   

در سال های اخیر کشور ایران در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته است، دلیل این امر ممکن است به خاطر تغییر قیمت ارز باشد.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد: در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار نفر گردشگر سلامت برای امور درمانی به ایران سفر کرده اند. وی افزود که آمار گردشگری سلامت ایران نسبت به قبل دو برابر شده است.

لازم به ذکر است که بیشتر گردشگران سلامت ایران دلالان هستند و به طور غیر رسمی وارد ایران می شوند. از این رو ممکن است تعداد گردشگران سلامت ایران، از ۳۰۰ هزار نفر هم بیشتر باشد.

بیشتر گردشگران سلامت ایران از کشورهای عراق و افغانستان به ایران می آیند.

برخی از پزشکان و جراحان ایران در سطح جهان برجسته و صاحب نام هستند و حسن‌شهرت‌ جهانی دارند. به عنوان مثال ایران به پایتخت جراحی بینی در جهان معروف است. همچنین در برخی از تخصص ها همچون درمان ناباروری و سلول‌های بنیادی در زمره بهترین های جهان است.

 

 

پیگیری درمان در کشور دیگر

 

 مهم‌ترین مقصدهای گردشگری پزشکی دنیا:

همه ی کشورها در حال تقویت مدیکال توریسم در کشور خود هستند، چرا که توریسم سلامت باعت درامد زایی و ورود ارز به کشورها می باشد.

مهم ترین مقاصد و کشورهای پیشرو گردشگری سلامت در دنیا عبارتند از :

 • برزیل
 • کاستاریکا
 • هند
 • مکزیک
 • پاناما
 • سنگاپور
 • تایوان

 

توریسم درمانی در جهان

 

مخاطرات و خطرپذیری ‌ها:

توریسم سلامت علاوه بر مزایایی بسیاری که دارد، مخاطرات و ریسک هایی هم برای افراد دارد. بیماران در کشور خود کمتر با این مخاطرات مواجه می شوند.

ابتلا به بیماری ها:

در کشورهایی همچون هند، آفریقای جنوبی و تایوان با وجود رعایت استانداردها توسط پزشکان، امکان ابتلا به بیماری هایی چون هپاتیت، مالاریا، حصبه یا انواع آنفلونزاها ( به دلیل شایع بودن این بیماری ها ) وجود دارد.

تبحر پزشک:

تشخیص تبحر پزشک در کشورهای دیگر مشکل است. در صورتی که پزشک از علم کافی برخوردار نباشد و آسیبی به بیمار بزند، پیگیری قانونی در کشور غریبه به سادگی میسر نخواهد شد.

هزینه های درمان:

ممکن است هزینه های درمان در طول مدت درمان تغییر کند و یا بنابر تشخیص پزشک، درمان بیمار طولانی تر شود، (به دلیل تغییرات ناگهانی حال بیمار و یا وخیم شدن حال عمومی وی) پیش بینی چنین وضعیتی و مقابله با پیامد های آن بر عهده بیمار خواهد بود.

 

درمان و شفا

 

بالا رفتن هزینه:

بهتر است بیماران هنگام مراجعه برای امور درمانی، یک همراه با خود داشته باشند. اما در گردشگری سلامت، داشتن همراه موجب بالاتر رفتن هزینه های بلیط، هتل و اقامت و … برای بیمار می شود.

کیفیت خدمات پزشکی:

کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی در هر کشوری متفاوت با سایر کشورهاست که ممکن است متفاوت با انتظارات بیماران مختلف باشد.

مشکل بازگشت بیمار به کشور خود:

ممکن است که بیمار بعد از عمل جراحی، در زمان بازگشت به کشور خود، به خاطر جابجایی و سفر هوایی طولانی مدت دچار مشکل شود. مطابق با تحقیقاتی که در نروژ انجام شد، بارزترین مشکل توریسم پزشکی، مشکلات بیمار ( اعم از درد و عوارض بعد از عمل ) در زمان برگشت به کشورش است.

خرید و فروش غیر قانونی:

خرید و فروش اعضای بدن در سراسر دنیا بسیار رایج است. این معاملات در کشورهای پر جمعیت مثل هند و چین به صورت غیر قانونی انجام می شود و مشکلاتی ایجاد می کند.

 

سفر برای درمان بیماری

 

مراکز استاندارد حوزه گردشگری سلامت:

مؤسسات غیرانتفاعی MTI یا JCI از سازمان‌های بین‌المللی ای هستند که هدف آن ها نظارت و آموزش مراکز درمانی، برای افزایش کیفیت و ایمنی خدمات پزشکی در کشورهای مختلف دنیاست. این سازمان‌ ها برای اینکه مراکز درمانی را به رعایت همه ی نکات تشویق کند، گواهینامه ‌های استانداردی به آن ها ارائه می کند. مراکزی که موفق به دریافت این گواهی نامه ‌ها شوند، به عنوان مرکزی موفق و استاندارد در عرصه جهانی شناخته می شوند.

شفای بیماری در کشور دیگر

 

آیلین فرزدقی

من آیلین فرزدقی هستم علاقمند به تفریح و ماجراجویی، دوست دارم تجربیاتم رو اینجا برای شما بنویسم

نوشته مرتبط

بلیط سوتو

بلیط سوتو چیست؟

منتشر شده توسط - ژانویه 12, 2019 0
بلیط سوتو سوتو(SOTO) مخفف عبارت Sold Outside Ticketed Outside و بلیط هایی هستند که محل صدور و مبدأ و مقصد آن…

1 دیدگاه موجود است

 1. بازتاب: مستر کارت؛ بهترین همراه خانم ها برای خرید در سفر - خرید در سفر با مسترکارت | تک بلیط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *