دلار، کاهش و افزایش

دلار،کاهش و افزایش

نوشته شده برای at ژانویه 8, 2019
1395 0

چرا با وجود تحریمها، دلار افزایش پیدا نکرد؟

چرا با کم شدن سهم ایران از تولید، قیمت نفت پایین آمد؟

چگونه با سر برویم توی شیشه تا چاقوکشها فرار کنند؟

چرا دکترها، آمپول را یکجا نمی زنند؟

چرا مثل باکتری ها فکر نمی کنید؟

چرا در ایران این همه اشتباهات اقتصادی پشت سرهم رخ می دهد؟

داداش داری اشتباه می زنی؟

چرا هیجان لیگ برتر، از لیگ فرانسه و هلند بیشتر است؟

چرا هیجان لیگ دسته 2 از لیگهای عربی بیشتر است؟

چرا دلار نقطه ندارد!؟

زمستان 96 تا زمستان 97 یکی از پر التهاب ترین سالهای اخیر پس از قطعنامه 598 است. جایی که 80 درصد سرمایه مردم بخار شد رفت!؟ کجا! خودت بهتر می دونی. ابتدا با افزایش قیمت دلار، اسحاق اومد گفت هیچی نیست! روحانی گفت دست نامرئی هست، تا رسید به 7000 تومان. جهانگیری گفت فروش دلار خلافه، قاچاقه، تقصیر صرافیهای (بیچاره) است، همه صرافی ها، یک شبه شدن قاچاق فروش، چون دلار می فروختن، اما دولت هم سکه فروخخخخت. خیییلی هم فروخت. تحریمها شروع شد. ترامپ ایندفعه خیلی محکم گفت برجام رو پاره می کنم.

البته از مابهتران ایران، فکر بهتری کردند، برجام رو آتیش زدند. آتیش! تازه می خواستند خود ظریف رو هم آتیش بزنند. اما نشد. هرچند به دلش خیلی وقت بود که آتیش زده بودند. تازه دولت ما هم رسم چاقوکشی رو یاد گرفت. خیلی هم خوب. دمش گرم. ترامپ دمش رو گذاشت رو کولش و در رفت. ولی ما همچنان آمپول رو در همون سوراخ اولی می زنیم، کاری هم نداریم که داره حال بیمار رو بدتر می کنه. بابا، دکتر! آمپول و بزن توی یک سوراخ دیگه. یکی دیگه درست کن. رگش عفونت کرد. داره می میره لعنتی؟!

خب، تا اینجا که کسی نفهمید چه گفتم. ولی خودم خوب فهمیدم چه می خواهم بگویم.

چرا بعد از اعمال تحریمهای ناحق آمریکا، ارزش دلار کاهش پیدا کرد؟

به یک داستان گوش کنید. چندین سال پیش، یکی از ایرانیانی که در تایلند مشغول به کسب و کار بود!! (خرده فروش مواد مخدر) در یک نزاع خیابانی با کاسبان محلی (مواد فروش) توسط پلیس دستگیر شد. در بازداشتگاه، کاسبان محلی می خواستند یک گوشمالی به کاسب مزاحم خارجی بدهند. آنها 6 نفر بودند و ایشان، یک نفر.  چند نفر به یک نفر. خب این خلافکار وطنی و باتجربه دید که نه راه فرار دارد و نه توان مبارزه در زمین حریف. فکر جالبی کرد. وقتی که آنها آماده حمله شدند، با سر رفت تو شیشه؟! سر و صورتش خون آلود شد. یکدفعه سروصدا به پا شد. بعضی از مهاجمان از ترس شکنجه فرار کردند و پلیس وارد سلول شد.

دید چند نفر از خلافکاران با گارد حمله و یکنفر با سروصورت خون آلود. خب بالتبع آن یک نفر را به جای امنی منتقل کرد و مهاجمان را تنبیه! فکر جالبی بود. وقتی پرسیدم خب چرا این به خودت آسیب زدی، گفت اگر خودزنی نمی کردم، معلوم نبود آنها چه بلایی سرم بیاورند؟! دقیقا همین بلایی دولت (و همکاران در سایه) که ما سر آمریکا آوردند. یعنی وقتی حس کردند آمریکا می خواهد تحریم را شروع کند، دلار را تا 20 هزار تومان رساندند. با خروج آمریکا از برجام، دلار افت کرد!؟ واقعه ای عجیب. که دنیا را متحیر کرد. این واقعه بی شباهت به داستان موادفروش وطنی و خودزنی اش نیست.

تحریم های جدید علیه ایران

دولت ما خوب با سر رفت تو شیشه

پس دولت ما خوب با سر رفت تو شیشه… حال ترامپ را گرفتیم. البته سروصورت ما زخمی شد. یعنی سرمایه ما (مردم) 80 درصد افت کرد. پس آقای دولت، آقای دولت در سایه، آقای دستهای پنهان، آقای جهانگیری، آقای روحانی، جان مادرتون از این حیله فقط یکبار استفاده کنید. حالا دیگر به فکر اقتصاد باشید! جان من. تا حالا اینقدر حمایت مردم را پشت سرت دیده ای؟ هیچی نگفتیم. یعنی کاری هم نمی توانستیم بکنیم. نگذارید آمریکا، با ترفندهایش مردم را تحریک کند

چرا با شروع تحریم های جدید(آبان ماه 97) و کاهش تولید نفت ایران، در حالی که همه پیش بینی نفت 100 دلاری را می کردند، یکدفعه قیمت نفت بطور بی سابقه ای طی 4 سال گذشته پایین آمد؟ خب معلوم است. آمریکاییها هم با سر رفتند تو شیشه؟ همه انگشت به دهان ماندند.

 

چاقوکشها، خلافکارها برای ترساندن گاهی خودزنی می کنند، گاهی نوچه هایشان را می زنند، جلوی قاضی هم ملق بازی می کنند آخر سر هم بیگناه هستند

در واقع، آمریکا اصل چاقو کش است. خوب بلد است چطور برود توی شیشه، خط بیندازد روی صورتش، بعد از شما شکایت کند. (11 سپتامبر حتما یادتان هست) پس اون هم رکب خوبی زد. در واقع به همه گفت، اوضاع ایران را به هم ریختم و هیچ تغییر بدی هم در قیمت نفت رخ نداد. خب البته رقیب، حریف قدری است. شارلاتان بازی و جنگهای اقتصادی را هم خوب بلد است. در واقع خودزنیهایی که آمریکا کرد، روی نوچه هایش (عربستان و…) خط انداخت. ولی ما نه. فعلا 1-1 به نفع داور.

چرا پزشکان، هر دفعه یکجا را سوراخ می کنند (رگ جدید می گیرند)؟

خب آقای دولت یا دولت در سایه یا هرکی که قدرت داری، از دکترها یاد بگیر. آمپول رو یکجا نزن. رگ رو عوض کن. دفعه بعد دوباره نیا بخاطر خودت، دلار رو افزایش بدی و بعد فکر کنی مریضت خوب میشه. نه! اشتباه می کنی. اگر چندبار به یک رگ سوزن بزنی، رگ خراب می شود. خراب.

باکتری های اقتصادی

چرا مثل باکتری فکر نمی کنید؟

باکتری ها توانستند بر عقل بشر غلبه کنند و راه حلی برای نجات خود از داروهای انسان ساز، پیدا کنند ولی ما هنوز نتوانستیم اشتباه اقتصاد کوپنی و دولتی را اصلاح کنیم!

مهمترین چالش قرن جاری در حوزه بهداشت و درمان، تغییر رفتار باکتری ها و ویروسها نسبت به آنتی باکتری ها و داروها است.

در گزارشی که چندسال پیش سازمان ملل در حوزه بهداشت ارائه داده است و از کلیه کشورها خواست تا نسبت به آن حساس باشند. پزشکان را به استفاده کمتر از دارو تشویق کرده است، زیرا مقاومت باکتری ها نسبت به دارو باعث نگرانی شده است. یعنی اینکه باکتری ها و ویروسها، توانستند راه حلی برای غلبه بر دارو پیدا کنند! این عجیب نیست؟ یعنی باکتری ها هم شعور دارند. وقتی می بینند که یک عاملی (دارو) دارد نسل آنها را از بین می برد (بیماران را علاج می دهد) و مانع رشد و شکوفایی شان می شود، شعورشان رسید، بعد از سالها، خودشان را طوری قوی کردند تا دیگر داروها روی آنها اثر نداشته باشد. جل الخالق. یعنی باکتری ها هم شعور دارند. ویروسها هم می فهمند.

دولتها نمی دانند، یا نمی خواهند اقتصاد را شفاف و سالم کنند؟

در تمامی جهان، هر اقتصادی که برپایه زور و غیرشفاف بنا شد، جز فساد، نتیجه ای نداد. پس این تکرار رفتار، این تکرار اشتباه عمدی است؟ عده ای منفعت دارند؟ عده ای رانت دارند؟ یا هنوز به اندازه باکتری ها باشعور نشدیم؟

همه به اسم مردم، به نام عدالت، به نام جلوگیری از رانت و فساد دارند علیه جامعه فساد می کنند.

آیا میدانید فساد چیست؟

باکتری ها فهمدیند فساد چیست! باکتری ها هم می دانند چگونه علیه فساد بجنگند.

از باکتری ها یاد بگیرید. داداش داری اشتباه می زنی؟؟

چرا در ایران این همه اشتباهات اقتصادی پشت سرهم رخ می دهد؟

روزی شخصی همراه با فرزند مجنونش وارد میوه فروشی شد. میوه فروش دید که آن شخص حواسش به انتخاب میوه است و فرزند مجنونش دارد به میوه ها سیخونک می زند و هرکدام را گازی می زند و سراغ دیگری می رود. میوه فروش عصبانی شد و گفت: لطفا جلو فرزندت را بگیر! همه میوه ها را خراب کرد.

آن شخص گفت: می بینی که مجنون است. عقل ندارد.

میوه فروش گفت: اگر عقل ندارد، چرا پیاز و سیب زمینی را گاز نمی زند؟ چرا فقط میوه های خوب و رسیده را گاز می زند؟؟

پس اگر فکر کنیم که اینها همه اشتباه است که دارد پی در پی رخ می دهد، چرا یکبار اشتباهی کار درست انجام نمی دهیم؟ چرا؟

دلار جهانگیری؟ دلار نیمایی؟ تعطیلی صرافی ها و هزاران اشتباه دیگر.

هیجان لیگ برتر، از لیگ فرانسه و هلند بیشتر است؟

تا حالا فکر کرده اید که چرا یک بازی بین استقلال و پرسپولیس این همه هیجان به راه می اندازد؟ هر بازیکن خارجی که به ایران آمد و در یک دربی بازی کرد یا با تیمهای ایرانی بازی کردند، کیف کردند. حال کردند که این همه تماشاگر داریم. پرشور. یعنی هیجان لیگ ایران از لیگهای مطرح اروپایی هم بیشتر است؟ چرا؟

چون ما 80 میلیون جمعیت داریم. چون کشور بزرگی هستیم و تنوع زیادی داریم. این یعنی یک فرصت ایده آل. ولی حیف که مدیریت نداریم. یعنی داریم ولی دولتی است. رانت پرور و فسادپرور است. آدمهای خوب هم خیلی داریم. ولی به قول آقای دکتر ظریف چندین نفر محدود هستند که دست به رانت و فساد می زنند. همه کار می کنند. نمی گذارند از این ظرفیت خدادادی استفاده درست کنیم.

در فرانسه و هلند معمولا 90درصد قهرمانیها بین 2-3 تیم دست به دست می شود. یعنی مجالی برای دیگران باقی نمی گذارد. برای همین با اینکه فاصله پیشرفتشان با ما بسیار زیاد است، اما هیجان لیگ ایران و دربی های ایرانی بیشتر است. به همین سادگی.

چرا هیجان لیگ دسته 2 از لیگهای عربی بیشتر است؟

حتی لیگ دسته 2 ایران هم جایی که تیمهای خوب و ریشه داری مثل ملوان، استقلال اهواز، شاهین بوشهر، فجر شیراز و … با هزاران هزار تماشاگرش بسیار پرهیجان تر از لیگهای پر از پول و ستاره عربی است.

جواب این هم سئوال قبل است. جمعیت و تنوع زیاد. کاش بلد باشیم از این همه ظرفیت و نجابت و سختکوشی، استفاده درست کنیم. بهره ببریم. همه در کنار هم از زندگی لذت ببریم. قدرت فقط دست همین چند تیم نباشد. بقیه هم فرصت خودنمایی داشته باشند.

آقایان دولتی، فکر این همه فرصتی که در دست دارید باشید. فکر کنید.

از اشتباهات درس بگیرید.

مثل آن سوزن بان ژاپنی که با یک اشتباه باعث تاخیر یک ساعته قطار امپراطور شد و خودش را زیر قطار انداخت، اگر یکنفر غرور آن سوزن بان را داشت و با یک اشتباه اگر خودش را نمی کشد، حداقل استعفا می کرد، حال و روزمان بهتر بود.

همیشه سوزن را در یکجا فرو نکنید.

یک راه حل را چندین بار بکار نبرید.

حال که همه چیز را به دلار و اقتصاد ربط دادیم، بهتر است برویم سراغ سئوال مهم و حیاتی آخر:

جای سوال داره؟

چرا دلار نقطه ندارد؟

واقعا چرا؟ هیچ تا کنون به این سئوال مهم فکر کرده اید؟

می دانید چرا دلار نقطه ندارد؟

بگذارید وقتی جواب سئوال های قبل را پیدا کردیم و راه حلی برایش کشف کردیم، جواب این سئوال مهم و حیاتی را هم خواهیم داد.

 

نوشته مرتبط

بانکداری الکترونیک

منتشر شده توسط - فوریه 18, 2018 4
آیا تا به حال به عبارت و مفهوم بانک داری الکترونیک توجه کرده اید ؟ بانک داری الکترونیک به طور…
بیت کوین

ارز دیجیتال چیست؟

منتشر شده توسط - اکتبر 10, 2018 0
آیا تا به حال در مورد ارز دیجیتال و زنجیره بلوکی (Block Chain)، بیت کوین، اتریوم و …  چیز هایی…

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *