علم بهتر است یا ثروت

علم بهتر است یا ثروت

نوشته شده برای at ژانویه 8, 2019
1436 0

علم بهتر است یا ثروت؟

ترامپ بهتر است یا اوباما؟

جنگ خوب است یا صلح؟

آمریکا جنایتکار است؟ شیطان است؟ یا دیو جهانخواره؟

13 آبان آمریکا چه غلطی می تواند بکند؟

اصولا آمریکا چه غلطهایی کرده است؟

آمریکا سگ پاچه گیر است؟ پاچه چه کسانی را کی گرفته؟

آیا آمریکا خر است؟

آمریکا بهتر است یا روسیه یا انگلیس؟ هلند و بلژیک و چین بهتر نیستند؟

چرا فقط روی آمریکا متمرکز شدیم؟ چرا آمریکا روی ما خیلی متمرکز شده است؟

چرا نمی توانیم با آمریکا وارد مذاکره شویم؟

چرا سیاستمداران ما در مواجهه با آمریکا ضعیف هستند؟ مگر مصدق نبود؟ آنموقع که آمریکا هنوز ابرقدرت نبود، پوزه انگلیس را به خاک مالید! آیا ظریف این کار را نکرد؟ آیا روحانی در جلسه سازمان ملل امسال، ترامپ را ضایع نکرد؟ آیا دیپلماسی ایران برای اولین بار نتوانست همان بلایی که همیشه آمریکا سر ما درمی آورد، بر سر خودش پیاده کند؟ یعنی منزوی اش کند؟ نه در همه امور، فقط در مورد برجام؟

این که همه اش شد سیاسی؟؟ کاری که من اصلا بلد نیستم! همه اش تقصیر این ویراستاران است! از بس که به نوشته ها گیر می دهند و هزارتا ایراد بنی اسرائیلی می گیرند. آخر من متن آخر این مقاله را نوشته بودم، احساسی بود و اجتماعی. ولی گفتند که به درد نمی خورد. به مسائل روز ارتباطی ندارد و کسی نمی خواند. مجبورم مجبور! می فهمی؟

 

هدف این مقاله:

آمریکا مقاله انتقادی

 

خب در این مقاله می خواهیم به نقش دشمنی اجنبی ها بخصوص آمریکا را از نگاه انتقادی بررسی کنم. نقدی که بیشتر به خودمان تلنگر می زند. به جهل مان. به اجتماعی نبودنمان در عین در کنار هم بودن. به بی خیالی مان. به تنبلی مان که منتظریم یک نفر بیاید و همه چی را آباد و آزاد کند و بدهد به دست ما و برود. در طول هزاران سال کسی اینچنین آمده و رفته؟ مطمئنا نبوده. پس دنبال چیزی که نیست نباشیم. همچنین به رفتار ژاپنی ها از حدود سال 1868 (حدود 150 سال پیش) یعنی اوائل امپراطوری میجی و مقایسه ایش با خودمان در رویارویی با آمریکای وحشی (پدر میجی و عموما ژاپنی ها، کلیه خارجی ها را وحشی می خواندند) نگاهی می اندازیم.

دشمن
دشمن

دشمن کیست؟

دشمن کسی است که نیت شومی در سر دارد و در فکر تصرف کشور ماست. این تعریف سنتی از دشمن است. پس آیا آمریکا دشمن است؟ طبق تعریف سنتی، خیر آمریکا دشمن ما نیست. چون اگر بخواهد ایران را تصرف کند، شاید مانند عراق نتواند زود، مسلط شود، ولی از لحاظ نظامی و بودجه اقتصادی و … که نگاه می کنیم، اشغال ایران روی کاغذ برای آمریکا قابل انجام است. خب پس چرا طی 200 سال گذشته این کار را نکرده؟ دشمن عوض شده؟ دشمنی عوض شده؟ ما عوض شدیم؟ چی شده؟

خلاصه

 

دشمن عوض نشده؟ ماهم عوض نشدیم (طی 200 سال گذشته) ولی دشمنی عوض شده؟

این مهمترین نکته است. یعنی کشورگشایان قدیم مثل ایران، عثمانی، روم، مصر و.. که رفتند. کشورگشایان جدید که عموما از اروپا بودند، نیز پس از یک دوره حدود صدساله نگرششان عوض شده. چون دنیا عوض شده. خصوصا پس از جنگهای جهانی اول و دوم، دنیا خیلی متحول شده است. حتی کشورهای غیرپیشرفته هم مردمشان پیشرفت کردند. برای همین شکل جنگ عوض شد. سیاست عوض شد. اقتصاد رشد کرد و به خدمت سیاست آمد. در واقع سیاست در قرنهای قبل، به امور کشورداری گفته می شد. جنگ و سیاست از هم جدا بود. همیشه یک پادشاه وجود داشت که همه امور را شخصا تصمیم گیری می کرد. جنگ، کشورداری یا همان سیاست و اقتصاد یا رسیدگی به امور رعیت.

پس امروزه همه چیز عوض شد. عموما کشورها جمهوری هستند یا پادشاهی جدید. اگر هم پادشاهی سنتی هستند مثل عربستان و بوتان و … سیاست و اقتصاد ولی وجود دارد. ولی سیاست جدید چیز دیگریست. یعنی ترکیبی است از اقتصاد و کشورداری و جنگ کشورگشایی.

در واقع الان کشورگشایی، شکل دیگری به خود گرفته است. الان به جای جنگ، سیاست و اقتصاد شکل جدید کشورگشایی است. به همین دلیل است که دشمنان در این 200 ساله، ایران را تصرف (به معنی ضمیمه کردن به کشور خودشان) نکردند. پس چه مرگشان است؟؟؟

این هم کاملا معلوم است. همان منافع کهن. پول و قدرت. الان همه به دنبال منابع و یارگیری جهت توسعه نفوذشان هستند. الان کشورگشایان هم بیشتر شدند. مثلا لیبی، عراق، ترکیه و حتی خود ایران. همه دنبال گسترش حکومتهای فرامرزی خود هستند. با دلایل گوناگون که حتما همه را می دانید.

فرق تجارت با سیاست

پس سیاست الان یعنی اینکه: چگونه با کمترین هزینه، بیشترین سود را کسب کنیم. برخلاف تجارت. تجارت یعنی اینکه کالا یا خدماتی را که نیاز داریم، بخریم و کالا یا خدماتی که آنها نیاز دارند، بفروشیم. یعنی پولش را می دهیم. برخلاف سیاست که می خواهد کالای مورد نیازش را به دست بیاورد، ولی پولش را ندهد و کالا یا خدماتی که دارد به چندبرابر قیمت و درقبال گرفتن امتیازات زیاد، بفروشد.

جنگ بهتر است یا صلح؟

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید

نوشته مرتبط

سخنی با جناب وزیر

سخنی با جناب وزیر

منتشر شده توسط - اکتبر 17, 2018 609
کاش بجای بنز، وزیر وارد می کردیم کاش می شد به جای ماشین بنز و لکسوس و فراری، چندتا وزیر…
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی استعفا

استعفا ی نارفیق

منتشر شده توسط - اکتبر 22, 2018 6
خداحافظ وزیر به بهانه استعفا ی جناب عباس آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی خداحافظ نارفیق! چه عجب! دیروز داشت…
ساحل زیبا

حرف آخر …

منتشر شده توسط - نوامبر 3, 2018 0
خواندن مقاله از ابتدا کاش یک روز دریا می شدیم کاش یک روز همه برادر می شدیم. برادر کاش یکروز…
علامت صلح چین

جنگ بهتر است یا صلح؟

منتشر شده توسط - نوامبر 3, 2018 0
حتما ابتدا مقاله علم بهتر است یا ثروت مطالعه کنید. جنگ  یا صلح؟ خب معلوم است، صلح بهتر است. اما…

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *